Jakim zmianom uległo oblicze miejskiego handlu przez ostatnie kilkadziesiąt lat.

Idą kilkanaście lat temu ulicami naszych miast zobaczyć można było przede wszystkim przeróżne sklepy obuwnicze, odzieżowe czy spożywcze. Kupić w nich można było w zasadzie wszystko, co było potrzebne, więc i bez przerwy miały one dużą liczbę odwiedzających.

odwzorowanie - dziecko
Autor: Marcin Kargol
Źródło: http://www.flickr.com

Jednak powoli następować zaczęły zmiany, które znacznie wpłynęły na charakter ulic w naszych miastach. Niezwykle szybko zaczęły wyrastać handlowe galerie, zlokalizowane i centrach miast, i na obrzeżach. Niektóre z takich galerii liczą nawet trzysta sklepów i to w zasadzie z każdej branży, więc siłą rzeczy duża część handlu została przeniesiona do nich. Konsumenci polubili w nich zakupy, ponieważ przede wszystkim mają wszystko w jednym miejscu. Od jednego do drugiego sklepu będzie zaledwie kilkadziesiąt metrów, wszystko w klimatyzowanym obiekcie i z możliwością odpoczynku i posilenia się w jednej z wielu restauracji. Trudno się więc dziwić, że w czasie gdy galerie zaczynały się zapełniać klientami, to placówki w centrach miast coraz częściej świeciły pustkami.

Do grupy banków i firm telekomunikacyjnych dołączyły inne instytucje finansowe, udzielające kredytów lub pośredniczące w ich uzyskiwaniu. Często też można spotkać otwarty lombard albo kantor tarnów, coraz więcej będzie również najróżniejszych knajp i restauracji, a także mających cały czas klientów sklepów alkoholowych.

Kolejnym powodem zmian na ulicach polskich miast stały się duże podwyżki czynszów. Przede wszystkim w tym przodowały finansowe instytucje i salony telekomunikacyjnych firm typu orange Tarnów, którym bardzo zależało na bardzo reprezentacyjnych lokalizacjach.

Proponowały one tak wysokie stawki, że zwykli sklepikarze nie byli w stanie z nimi konkurować i musieli pozamykać swoje sklepy. Efektem tego stał się niejednokrotnie możliwy do zauważenia obraz kilkunastu rozmaitych banków położonych na raptem kilkuset metrach ulicy.

Namawiamy Cię do zajrzenia do kolejnego artykułu na zbliżony temat – tam znajdziesz dodatkowe informacje. Więc idź do serwisu (http://www.dorex.com.pl/) i ciesz się tym.

Sytuacja tego typu trwa cały czas, i wszystko będzie wskazywać na to, że raczej się nie skończy.

Comments are closed.